Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Doğa ve Doğa Yürüyüşü (Trekking) Turizmi

Uzun ve zorlu yolculuk anlamına gelen trekking, dayanıklılık isteyen bir turizm çeşididir.  İlimizde bu turizmin gerçekleştirilebileceği pek çok yer mevcuttur. Üstelik bu yerler doğal çeşitliliğin en yoğun olduğu yerlerdir. İnsanın yaşamı boyunca doğal güzellik adına görmek isteyebileceği hemen hemen tüm güzellikleri barındırabilen, denizi, uçsuz bucaksız ormanı, gölleri, dereleri ve temiz havasıyla tam bir doğa harikası olan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı, Dupnisa Mağarası, Kasatura Körfezi Tabiatı Koruma Alanı, Vize Panayır Deresi, Vize Tekkaya, Balaban (Velika ) Deresi, Mutlu (Rezve) Dere, Kavaklı Meşe Korusu Tabiat Parkı doğa yürüyüşünün yapılabileceği yerlerdendir.

 

Ayrıca;

 

1.                  Beypınar Köyü- Dupnisa Mağarası arası yaklaşık 9 Km. lik yürüyüş yolu, (Kelebek ve flora çeşitliliği)

2.                  Beypınar Köyü – Fatma Kaya Mevkii arası yaklaşık 7 Km. yürüyüş yolu,(Farklı ağaç türleri)

3.                  Beypınar Köyü – Balaban Köyü arası yaklaşık 13 Km. yürüyüş yolu,(Bitki, kelebek, su kaynakları)

4.                  İğneada Yolu Çavdar Mevkii - Balaban Köyü arası yaklaşık 7 Km. yürüyüş yolu,(Farklı türlerde mantarlar ve flora çeşitliliği, oksijen cenneti)

5.                  Çiftekaynaklar Mevkii – Cehennem Şelalesi Mevkii yaklaşık 7 Km. yürüyüş yolu,(Parkurun çoğunluğu şelale ve kuş sesleri arasında devam eder. Özellikle sonbaharda sarı ve kahverenginin 7-8 tonunun görüleceği bir parkurdur)

6.                  Çiftekaynaklar Mevkii – Dev Kayın- Monopetra (Tek Kaya) - Demirköy Fatih Demir Dökümhanesi Mevkii yaklaşık 15 Km. (Parkur üzerinde Sergen Havzasının en büyük kayın ağacı, Monopetraya tırmanıldığında Ergene Ovasının görülebileceği harika bir manzara ve ardından tarih ile iç içe bir yürüyüş) yürüyüş yollarını gösterebiliriz.

  • Doğa ve Doğa Yürüyüşü (Trekking)