Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yaban Hayatı Gözlemciliği Turizmi

 

Kırklareli, doğal yapısı ve göç yolu üzerinde olması nedeniyle değişik hayvan türlerinin yaşamasına imkan vermektedir. Vize Kazan Dere ve Pabuç Derenin kaynak kesimleri önemli alabalık yaşam alanı, İğneada ve Kastros arasında kayalık alanlar ile su altı mağaralarının bulunduğu alanlar ise türü tükenmekte olan Akdeniz Foku yaşam alanıdır. Bu tür nadir hayvanların seyredilmesi, bilimsel araştırmalar yönünden İlimizi cazip hale getirmektedir. Başta İğneada Longozları Sulak Alanı olmak üzere, Dupnisa Mağarası Sulak Alanı, Kasatura Körfezi Tabiatı Koruma Alanı, Karahıdır Korusu, Kanara Deresi, Sakızköy Korusu, Kavaklı Korusu, İnce Koru, Karahıdır Korusu, Balkaya, Ergene, Mert Gölünde çeşitli canlı türleri görmek mümkündür. İlimizdeki yaban hayatının zenginleştirilmesi amacıyla, 2012 yılında Vize İlçesi Doğanca, Topçuköy, Develi, Çavuşköy, Pazarlı ve Doğanca Köyleri bölgelerine 950 adet sülün yerleştirilmiştir.

 

İğneada ve çevresinde; Memeliler (Yaban Kedisi, Yaban Domuzu, Karaca, Kır Tavşanı, Yaban Tavşanı, Ağaç sansarı, Porsuk, Kurt, Karaca, Tilki, Su Samuru, Sarı Boyunlu Orman Faresi, Gelincik, Büyükkulaklı Yarasa, Alacalı Kokarca), Sürüngenler (Trakya Tosbaağası, Pürtükle Semender, Oluklu Kertenkele, Engerek yılanı, Küpeli Su Yılanı), Kuşlar (Akkuyruklu Kartal, Yeşil Ağaçkakan, Baykuş, Gri balıkçıl, Guguk Kuşu, Yalı Çapkını, Kara Leylek, İbibik) Balıklar (Alabalık, Gümüş balığı, Kefal) yaşadığı tespit edilmiştir.

 

Kasatura Körfezi Tabiatı Koruma Alanında; Karaca, Yaban Domuzu, Kurt, Çakal, Sansar, Tilki, Porsuk, Tavşan yaşamaktadır.

 

Dupnisa Mağarası Sulak Alanında; 11 yarasa türü ile 184 mağara omurgasızının yaşaması önemli bir yer altı habitatının olduğunu göstermektedir.

 

  • Ceylan