Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ertuğrul Köyü Kültür Evi Açılışı ve Dokuma Kursu Belge Töreni

KIRKLARELİ İLİ LÜLEBURGAZ İLÇESİ ERTUĞRUL KÖYÜNDE

 KÜLTÜR EVİ AÇILIŞI VE DOKUMA KURSU BELGE TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Ortak Kimlik Ortak Tarih

 

Müdürlüğümüz ile Bulgaristan Haskova Tarihsel Müzesi arasında yürütülen "Ortak Kimlik Ortak Tarih” konulu proje 2013 yılında başlatılmış ve 2016 yılında tamamlanmıştır. Projenin toplam maliyeti 399 915  € olup, 201.000  €’su Müdürlüğümüzce, Ertuğrul Köyü Kültür Evinin restorasyonu için, 198,915 €’su ise Haskova Müzesi tarafından kullanılmıştır.

 

Müdürlüğümüzce kullanılan 201.000 €’nun 155.000 €’su kültür evi restorasyon uygulamasında, 46.000 €’su ise proje kapsamında yapılan tanıtım, katalog vb faaliyetler için kullanılmıştır.

 

Bu proje ile; Kültürel ve tarihsel mirasın korunması, sınırın her iki yanında bulunan tarihi – tescilli yapıların restorasyonunun yapılması, eski eserlerin korunması hedeflenmişti.

 

Tamamlanan bu proje ile;

 

Sınırın Türkiye tarafında tarihi-tescilli Ertuğrul Köyündeki 1906 / 1907 yıllarına tarihlenen eski okul binasının aslına uygun restorasyonu gerçekleştirildi ve yörenin etnografik eserlerinin yer aldığı “Ertuğrul Köyü Kültür Evi” oluşturuldu. Bulgaristan tarafında da Haskova Müzesinin sergi salonlarının tanzimi gerçekleştirildi. Bu işlerin yapılması amacıyla her iki tarafa yapılan gidiş-gelişlerle de dostluklar oluşturuldu, kültürel etkileşim sağlandı.

 

Ayrıca bundan sonraki dönemde;

 

Sınır bölgesinin çekiciliğini arttırma ve Hasköy Müzesi ile Kırklareli Ertuğrul Köyü Kültür Evine binlerce turistin gelmesi,

Projenin örnek teşkil ederek, benzer yapıların da benzer projelerle restorasyonunun yapılarak Kırklareli turizmine kazandırılması,

Kırklareli’nin tanıtımına yapacağı artı değerlerle birlikte, Kırklareli turizminin geliştirilmesine/gelişmesine katkı sağlaması beklenmektedir.

 

“Dokuma Kursu”

 

Kültür ve Turizm Bakanlığımızca; İlimizde geleneksel olarak sürdürülen yerel meslekleri yaşatmak amacıyla, Anadolu Sigorta Anonim Şirketinin sponsorluğunda “Bir Usta Bin Usta Sosyal Sorumluluk Projesi” ismiyle İlimiz Lüleburgaz İlçesi Ertuğrul Köyünde 09 Mart 2016 – 26 Mayıs 2016 tarihleri arasında 280 saatlik “Dokuma Kursu” açıldı.

 

            Kurs sonunda başarılı olup “Kurs Bitirme Belgesi” almaya hak kazanan 21 kursiyere belgeleri 27 Mayıs 2016 tarihinde kursun yapıldığı Ertuğrul Köyü Kültür Evinde verilecektir. 

 

Kursun gerçekleştirilmesi amacıyla geleneksel dokuma tezgahlarına uygun olarak yaptırılan 25 adet dokuma tezgahı Ertuğrul Köyü Kültür Evinde kalıcı olarak bulunacak, öğrendikleri dokumaları yapmak isteyenler dokuma yapacak ve köye gelen turistlere satarak para kazanabileceklerdir.

 

Sonuç olarak bu kurs ile;

 

Ertuğrul Köyünde bir zamanlar dokunan, ancak son yıllarda unutulan dokumalar canlandırılacak ve dokuma ustalarına geçim kaynağı olacak, Kırklareli turizminin gelişmesine/geliştirilmesine de katkı sağlanmış olacaktır.

  • Ertuğl Köyü Kültür Evi Açılış Töreni (1)
 
  • Ertuğl Köyü Kültür Evi Açılış Töreni (2)
  • Ertuğrul Köyü Dokuma Kursu Belge Töreni